Profesija: graustologs
Mājas lapa: http://whiterabbit.lv

es biju tas melnais kaķis, kas pārskrēja tev ceļu

Arhīvs
Oktobris, 2020
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Kas īsti ir flashmob?
Publicēts 4. martā, 2008.
Pēdējo gadu gaitā Latvijā arvien populārāks top vārdiņš „flashmob” – taču tikai vārdiņš. Jo akcijas, kas mūsu valstī to pavada, nebūt nav adekvātas. Latvieši turpina spītīgi saukt par flashmob visu, IZŅEMOT flashmob.

Kādu laiku es iztiku ar to, ka ignorēju šādus pasākumus vai pa reizei mēģināju atsevišķiem indivīdiem un šādos tādos blogos īsi izskaidrot situāciju. Taču tieši šobrīd, kad ir notikusi kārtējā „vērienīgā izgāšanās”, kura pamatīgi piesaistījusi arī preses uzmanību, klusēt vairs negribas. Jo citādi flashmob kā jēdziens Latvijā tiks degradēts uz visiem laikiem.

Ņemsim šo konkrēto piemēru. Cik sapratu, bija plānots piecu minūšu ilgs cilvēku sastingums Rīgas Centrālajā stacijā. Preses video redzams, ka no tā sanāca vien trokšņains „burziņš”, kas neizraisīja nekādu citu reakciju kā vien cilvēku plūsmas sastrēgumu. Īpaša sastinguma arī nemanīja, virs pūļa tā vien plivinājās rokas ar fotoaparātiem utt. Taču tas jau bija paredzams, ņemot vērā akcijas tipu un ilgumu.

Runājot par ilgumu – vai tad nerodas sapratne, kaut vai pareizi iztulkojot terminu? „Flash” nozīmē „zibsnis, acumirklis”, nevis piecas minūtes… Īstu flashmob raksturo aktivitātes pēkšņums, krasas situācijas pārmaiņas, nevis ilglaicīgums. Atceros, latviešu flashmob pirmsākumos (2004) tika plānota akcija pie stacijas pulksteņa, kad bariņam cilvēku bija reizē jāapstājās, jāizvelk no somām/kabatām pulksteņus un tajos jāieskatās, jāparegulē rādītāji, tad jāiet tālāk. Nezinu, kas no tā izdevās – taču jā, tieši šāda iecere bija īsts flashmob. Taču viss, kas notika šai virzienā tālāk, ir bijis vienmēr pavisam kas cits. Tādām aktivitātēm ir cits nosaukums – papētiet tādus terminus kā „action mob”, „smart mob”, „critical mass” utt.

Starp citu, tam nemaz nav jābūt baram, flashmob jēga ir kvalitātē, nevis kvantitātē. Tikpat labi ļoti veiksmīgu flashmob var realizēt arī 5-10 cilvēki, galvenais, lai viss notiek saskaņā ar „žanra robežām”.

Kas vēl ir raksturīgs īstam flashmob, bet nekādi ne „latviešu variantā” – šim pūļa zibsnim jābeidzas tikpat pēkšņi, kā tas ir sācies. Neviens no dalībniekiem, kaut vai tas pazīst visus pārējos, nedrīkst to izrādīt. Katrs dodas uz savu pusi, pūlis izšķīst un izzūd. Nekādas sasmaidīšanās, samirkšķināšanās utt. Satikties var pēc tam kādā krodziņā, kad to vairs neredz flashmob nejaušie liecinieki. Flashmob būtība ir likt vērotājam būt pārsteigtam, nesaprotot, kas īsti ir noticis – nevis lai tas skatītos, kā izklaidējas organizēts savējo bars.

Tātad, vēlreiz. Ikdiena stacijas telpā, cilvēki kustas, kā pagadās, pēkšņi vairāki desmiti cilvēku apstājas, atver raibus lietussargus, trīsreiz apgriežas ap savu asi, aizver lietussargus un izklīst dažādos virzienos, it kā nekas nebūtu bijis – tas IR flashmob. Simts cilvēki vairākas minūtes drūzmējas stacijā, smejas, viens otru fotografē un sabļaujas – tas NAV flashmob.

Hau, esmu runājis.


Komentāri (12)
Enira: Redzēju, kā šito pa TV rādīja. Skats visai baismīgs. :/ Izskatījās, ka tur pakustēties šā vai tā būtu bijis visai sarežģīti..
04/03/2008 13:44
Mikausis: tas, ka šādās akcijās piedalās ( šoreiz pat pārāk) daudz cilvēku, nav nekas peļams... kā jau teici, būtu vairāk jāspiež uz kvalitāti. piem., šis x-mobs varēja notikt pa visu stacijas ēku un laukumā. acīmredzams, rīkotāji nebija paredzējuši šādu masu pieplūdumu.
kur bija vaina? dalībnieki pilnībā neievēroja spēles noteikumus- sākot ar drūzmēšanos, beidzot ar sevis identificēšanu skaitot 5;4;3...
04/03/2008 14:58
Savanna: Vispār man sākotnēji bija doma iet paskatīties, bet beigās neaizgāju un labi jūtos, ka tur nebiju :D

Redzi, Džerij, latvieši laikam ir pārāk kūtri un kaunīgi, lai taisītu ĪSTU flashmobu :D Ar domu, nu kā gan tas izskatīsies ja tikai 15 cilvēki starp 70 noplivinās Tevis minētos lietussargus? Vienkāršāk ir piedalīties burziņā ar pārsimts cilvēkiem, kur Tevi, kā indivīdu nepamana un arī nekritizē, nekaunina utt, jo tā takš darīja visi :D

Mums līdz flashmobam jāaug garīgi un jāmācās būt neatkarīgiem savās idejās un jāmācās brīvi past arī oriģinālas idejas, nebūt pelēkai masai :D Bet tās vēl ilgi... varbūt nākamajā paaudzē.

Šobrīd cilvēki pat izkauties iet lielā bara, lai pēc tam nevarētu noteikt, kas sistis :D
04/03/2008 15:22
Džerijs Šterns: Tur tev taisnība.
04/03/2008 15:23
Enira: Bet ar tiem lietussargiem tomēr būtu jautri.. :D:D
04/03/2008 17:03
SAYS: Atceros kaut kad sen, n gadus atpakaļ, saņēmu ziņu, ka smart mob (tā tas tika nosaukts) notiek toreizējā Unīša Rimi, ideja, ka jāņem lielie rati, tajos jāieliek 1 burciņa tomātu pastas un jāpaietās pa veikalu. Tad arī pirmo reizi sastapos ar šo domu un izzināju (izgooglēju) kas tas ir:) Nezinu gan kas tur toreiz sanāca, neaizgāju piedalīties, bet ideja likās laba, ja ir labs, patiess izpildījums, nevis kā tas balagāns stacijā, kur jau žurnālists ziņās sacīja, ka patiesā doma, ideja te galīgi neatspoguļojas un tādējādi tas tāds stulbumiņš vien tur sanāca:) Lai gan daži tur bija cienījami sastinguši pukostā hamburgerā:D
05/03/2008 09:36
outsider: šī flashmob ideja tika iznīcināta pašā saknē, kad info tika ievietots draugos pie pasākumiem + t.s. dalībniekiem (masai)nebija ne jausmas kāda ir flashmob būtība.
Tomēr ir bijuši salīdzinoši veiksmīgi mobi arī Lv - Strēlnieku laukumā bez sasaukšanās izveidojās cilvēku rinda, kas devās gājienā pa noteiktu maršrutu, bez emocijām, pa nopietno un nepārtraucot rindu (arī šķērsojot ielu pie sarkanās gaismas)..par Rimi, gan zināju, ka X gadus atpakaļ lielajos ratos vajadzēja ielikt mazo buņdžiņu konservēto zirnīšu ;)
Un Stacijā bija novērojama diezgan interesanta situācija - viss pūlis, kas bija sadrūzmējies starp lielajām kāpnēm un uz tām, praktiski bija vērotāji, fotografētāji u. tml. interesenti, bet ārpus masas, citās stacijas vietās, kur nebija flashmoba norises vieta, bija atsevišķas cilvēku grupiņas, kas izturēja kvalitātes, ne kvantitātes latiņu. Par to bija gatavi pārliecināties pārsteigtie garāmgājēji, kuri piegāja un pieskārās, lai pārliecinātos, ka tie ir dzīvi cilvēki.
07/03/2008 22:25
menesgaisma: šo svētdien 19:00 Rīgā kādā publiskā vietā DEJU FLASHMOB
INFO www.danchooteek.wordpress.com
sanāk...nodejo..izklīst
20/08/2009 10:26
dita: Šī ir super lieta!
03/07/2018 16:41
vita: Paldies par rakstu! Nice!
20/08/2018 17:32
yess: Super! Noderīgi :)
20/08/2018 17:32
Jānis: Vērtīgs raksts!
24/09/2020 13:58
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: